EkochodPřírodovědné poznávací putování po krásných i méně krásných místech.

Pochod, který se již pro mnohé stal tradicí, začal svou pouť v roce 1990, kdy nově vznikající akce, původně zamýšlená jako krátké putování v okolí Tábora, dostala kromě slova EKOCHOD do názvu Memoriál Josefa Velka. Začátkem května roku 1990 totiž došla z Egypta zpráva o tragické smrti ing. Josefa Velka, duchovního otce hnutí Brontosaurus, redaktora Mladého světa, spisovatele a především neohroženého bojovníka za životní prostředí.

Voda, za jejíž čistotu tolik bojoval a způsobil si v minulém režimu mnoho nepřátel, se mu stala osudnou. Asi málokterá smrt se dotkla srdcí tolika lidí jako ta jeho, a ani jsme ho nemuseli znát osobně. Fandili jsme mu při četbě knih Jak jsem bránil přírodu a v Příbězích pro dvě nohy. Sledovali boj hnutí Brontosaurus na stránkách Mladého světa.

Bylo mu padesát, když odešel z tohoto světa, daleko od domova, jehož si tolik vážil a vzal na svá bedra ochranu toho, co jiní ničili. Předal nám štafetu, nám všem, kteří máme alespoň trochu zelené srdce a svědomí - a nestydíme se za to.

Stalo se již tradicí, že se scházíme vždy 1. května v Táboře, kde si minutou ticha připomeneme památku Josefa Velka.

A pak se - každý rok jiným směrem - vydáváme na pouť, do blízkých i vzdálených končin, abych si připomněli, jak krásnou či pokořenou přírodu zanecháváme dětem.

A tak jen krátké zavzpomínání, kam jsme během dvanácti uplynulých ročnících zavítali :

Ekochod 93

IV. ročník Ekochodu - rok 1993 - zastávka u kapradiny pérovník pštrosí v PP Vlásenický potok.


Copyright© Miloš Červík, 3.3.2002, 1439.